fbpx

Krem BB, Krem CC, Krem DD – czym się różnią? Jakie mają właściwości?

Kremy BB, CC i DD to nic innego jak kosmetyki wielofunkcyjne. Czym się różnią i dlaczego firmy kosmetyczne je stworzyły? To stosunkowo młode produkty kosmetyczne, powstały zaledwie kilka lat temu i szturmem zjednały sobie miliony użytkowniczek w Europie.

Jeszcz kilka lat temu Krem BB był skrótem od Blemish Balm i został opracowany przez niemiecką dermatolog. Jest to krem korygujący i w swoim pierwowzorze przeznaczony był dla osób po peelingach chemicznych. Dzięki swojej zawartości w składniki koloryzujące, antyseptycze i przeciwzapalne umożliwiał zrobienie makijażu, który nie tylko tuszował ślady po zabiegu ale i jednocześnie przyspieszał regenerację skóry. Obecnie kremy BB, które dziś zawojowały rynek kosmetyczny, znacznie różnią a ich formuła okazała się na tyle atrakcyjna, że w krótkim czasie doczekała się alfabetycznych następców.Kremy CC i DD powstały po to aby jak najbardziej dostosować się do poszczególnych potrzeb różnych cer.

Krem BB to łagodne krycie plus nawilżenie. Kremy tego typu zyskały ogromną popularność ze względu na ich wielofunkcyjność i jest to połączenie kremu pielęgnacyjnego z podkładem. Obecnie skrót BB należy odczytywać jako Beauty Balm czyli krem upiększający. Jego główną funkcją i zadaniem jest nawilżenie skóry, niwelowanie jej drobnych niedoskonałości i dodawanie blasku cerze. Nie ma tak silnych właściwości maskujących, jak klasyczne kremy BB, i raczej nie zawiera składników o właściwościach gojących podrażnioną skórę. Doskonale tuszuje niewielkie mankamenty cery, ujednolica jej koloryt, nawilża i często zapewnia ochronę przeciwsłoneczną. Jest to świetny krem na lato, ponieważ chroni, ale nie obciąża skóry. Niestety nie sprawdza się do wszystkich typów cery i najlepiej nosi się u nastolatek lub młodych kobiet, które nie potrzebują kosmetyków o silnych właściwościach korygujących.

Krem CC ten skrót ma kilka tłumaczeń: Colour & Correct, Color Control albo Color & Care. W każdym przypadku chodzi o krem, który jest znacznie bardziej kryjący niż BB i jest połączeniem zalet kremu, korektora i podkładu. Jest lżejszy w formule od podkładu i przeznaczony przede wszystkim do matowania i korygowania niedoskonałości skóry. Przeznaczony jest głównie dla cer naczynkowej, wrażliwej, tłustej, trądzikowej. Dobrze nawilżają, odżywiają skórę często zapewniając jej dodatkowo ochronę przeciwsłoneczną. Tym, co je wyróżnia, jest zdolność do maskowania niedoskonałości cery i matowienia. Poprawiają i wyrównują koloryt skóry a w zależności od składników mogą matowić lub dodawać blasku. W składach niektórych kremów CC najłatwiej znaleźć takie, które są najbardziej zbliżone do idei kremów BB, czyli zawierających składniki przeciwzapalne i kojące podrażnienia.

Krem DD to krem “odmładzający”. Jego główne zadanie to pielęgnacją, delikatne rozświetlenie i kolorowanie skóry dojrzałej. Póki co najmłodsze „dziecko” w kosmetycznej rodzinie alfabetycznej. Jego  skrót pochodzi od Dynamic Do-all czyli krem, który robi wszystko. Nie jest on jeszcze zbyt powszechny zwłaszcza na naszym polskim rynku. Krem DD zapewnia jeszcze lepsze właściwości pielęgnacyjne, maskowanie niedoskonałości skóry a dodatkowo wyróżnia się właściwościami przeciwzmarszczkowymi i rozświetlającymi, które optycznie odmładzają. Jest więc głównie przeznaczony dla skóry dojrzałej, która potrzebuje silnego odżywienia, rozświetlenia ale i ma zwykle też coś do ukrycia.

Zobacz inne artykuły