fbpx

Wiosna, lato, jesień czy zima? Sprawdź jakim typem urody jesteś. 


Znajomość swojego typu urody jest ważna. Dzięki niej świadomie dobierasz kolorowe kosmetyki, bez ryzyka, że dany kolor Ci nie będzie pasował. W dzisiejszych czasach pełną analizę kolorystyczną robią wyspecjalizowane kolorystki, dobierając całą stylizację idealnie współgrającą z typem urody. Sprawdź, jaką porą roku jesteś!


Jakie są typy urody?

 

Zaczęło się w latach 20 ubiegłego stulecia. Johanes Itten, nauczyciel malarstwa stwierdził, że każdy człowiek posiada paletę barw synchronizującą się z typem urody. Na podstawie swoich obserwacji rozgraniczył 4 podstawowe typy kolorystyczne w odniesieniu do pór roku: wiosna, lato, jesień, zima. Gdzie lato i zima to chłodne typy a wiosna i jesień ciepłe typy.

Na tej bazie na przestrzeni lat powstało dodatkowo wiele kombinacji i typów kolorystycznych. Powstało też wiele szkół i opinii jak powinno się odróżniać typy kolorystyczne. Niezależnie od wyboru i sposobu rozpoznania ważne jest, aby stworzyć spójny wizerunek nie tylko w makijażu, ale i ubiorze w zgodzie z upodobaniami i swoją osobowością.

 

Wiosna – zarumieniona i subtelna

 

Jest typem ciepłym posiadającym żółtawy lub złotawy odcień.

Cera u wiosny jest ciepła, delikatna, jasna czasami aż przeźroczysta z piegami w złocistym odcieniu. Ma często rumieńce w odcieniu brzoskwini i delikatną oprawę twarzy. Łatwo się opala.

Włosy zazwyczaj mają ciepły odcień, często piaskowy, ciepły brąz i pojawiają się złociste refleksy. Ten typ urody lubi czyste, jasne lub mocno wyraziste odcienie np. złocisto-beżowe, piaskowe, koralowe lub zieleń groszkowa, brąz złoto.

W makijażu najlepiej wybierać lekkie podkłady. Kolory cieni dominujące to naturalne beże, brzoskwinie, łososie, delikatne pomarańcze, turkusy i brązy.

Na ustach najlepiej sprawdzają się czerwienie koralowe, delikatne brzoskwinie.

 

Lato – cała w pastelach

 

Jest typem chłodnym posiadającym niebieskawy odcień.

Cera u lato jest chłodna, szarawo -niebieskawa. Często ma tendencję do cery naczynkowej i mocnych zaczerwienień i zaróżowień. Opala się dość szybko na chłodny oliwkowy kolor. Włosy są zazwyczaj w chłodnym popielatym blondzie lub popielato brązowe.

Lato lubi zgaszone kolory z domieszką szarości. Dobrze wygląda w pudrowych kolorach np. zgaszony róż, błękit, liliowy, szary, miętowy. Z wyraźnych kolorów lubi czerwień w kolorze maliny, wiśniowy, cyklamen, bordowy.

W makijażu dominują chłodne kolory a kolor podkład najlepiej wybierać z domieszką różu lub chłodno beżowym. Kolory cieni powinny być przytłumione z gamy różów, fioletów, turkusów. Na ustach najlepiej sprawdzają się kolory z dominata chłodu, czyli beżowo różowe, jasny róż, odcienie śliwki i wiśni.

 

Jesień – pełna złota

 

Jest typem ciepłym lubiącym kolory lekko przydymione nasycone czerwienią, rdzą i żółcią.

Cera u jesieni jest ciepła w kolorze kości słoniowej, często złocisto- beżowa. Jesień jest intensywniejsza w kolorze cery od wiosny. Nie posiada rumieńców i trudno się opala. Jeśli występują piegi to w złocisto brązowym kolorze.

Włosy zazwyczaj są w ciepłym rudawo złotym kolorze, kasztanowe lub ciemne z rudawym połyskiem.

W makijażu stawiamy na lekki, naturalny w ciepłym odcieniu podkład. Cienie najlepiej wybierać z domieszką złota, rudości, oliwki, zieleni, śliwki, bakłażana, pomarańczy, żółci i ciepłych brązów. Na ustach najlepiej sprawdzą się odcienie ceglane, miedziane, koralowe i pomarańczowe.

 

Zima – królewna śnieżka

 

Jest chłodnym typem który lubi czyste, ostre, mocno nasycone i intensywne i kontrastowe kolory. Jasne lodowe odcienie, aż po bardzo ciemne.

Cera u zimy jest bardzo jasna aż transparentna czasami ciemna w odcieniu oliwkowym. Ma dość mocną i wyrazista oprawę oczu. Rumieńce, jeśli się pojawiają, to w chłodnym czerwonym odcieniu, a usta są intensywnie czerwone. Potocznie tak zwana królewna śnieżka.

Włosy są kruczoczarne, platynowe, srebrno- siwe, granatowo-czarne lub mają intensywny ciemny brąz.

W makijażu stosujemy lekki podkład w chłodnym odcieniu jasnego różu lub beżu. Cenie wybieramy wyraziste podkreślające urodę, czyli fiolet, antracyt, butelkowa zieleń, turkus. Usta w odcieniu czerwonego wina, fioletu, jasnego różu lub maliny.

Czy już wiesz, którym typem urody jesteś?

Zobacz inne artykuły